19 sep 2025 16:06

Compensatieregeling OCMW’s naar aanleiding van de beperking van de werkloosheidsuitkering in de tijd

De ministerraad keurt op voorstel van minister van Maatschappelijke Integratie Anneleen Van Bossuyt een voorontwerp van wet goed inzake een compensatieregeling voor de OCMW’s naar aanleiding van de beslissing van de regering om de werkloosheidsuitkering in de tijd te beperken.

Als gevolg van deze hervorming zullen sommige personen die een werkloosheidsuitkering ontvingen nu mogelijk steun aanvragen bij het OCMW. De hervorming is opgebouwd rond drie fasen, uitgewerkt in concrete maatregelen:

Fase 1: ondersteuning OCMW’s bij de behandeling van aanvragen

  • verhoging van het terugbetalingspercentage van het leefloon voor wie een aanvraag indient tussen 1 januari 2026 en 30 juni 2026 en sindsdien geen recht meer heeft op een werkloosheidsuitkering:
    • 100% voor 2026
    • 90% voor het jaar 2027
    • 80% voor het jaar 2028
    • 75% vanaf het jaar 2029
  • verhoging van het terugbetalingspercentage tot 15% van het leefloon voor wie een aanvraag indient vanaf 1 juli 2026 en sindsdien geen recht meer heeft op een werkloosheidsuitkering
  • tijdelijke verhoging voor twee jaar van de subsidie die personeelskosten dekt om de toegenomen werklast op te vangen

Fase 2: ondersteuning bij tewerkstelling via geïndividualiseerd project voor maatschappelijke integratie (GPMI)

  • vanaf 1 januari 2028 wordt een bijzondere toelage voor het GPMI afhankelijk van het aantal GPMI’s, berekend per kalenderjaar. De bijzondere toelage bedraagt:
    • 15% indien ten minste 80% van de begunstigden een GPMI heeft afgesloten
    • 12,5% indien tussen de 60% en 80% van de begunstigden een GPMI heeft afgesloten
    • 10% indien tussen de 40% en 60% van de begunstigden een GPMI heeft afgesloten
    • 7,5% indien tussen de 20% en 40% van de begunstigden een GPMI heeft afgesloten
    • 5% indien minder dan 20% van de begunstigden ene GPMI heeft afgesloten

Fase 3: stimulansen voor duurzame tewerkstelling

  • een toelage indien de persoon minstens 1 jaar aan het werk blijft en op het moment dat hij een toelage ontving deelnam aan een GPMI

Het voorontwerp wordt ter ondertekening voorgelegd aan de Koning.

Voorontwerp van wet houdende wijziging van de wet van 26 mei 2002 betreffende het recht op maatschappelijke integratie, wat betreft de compensatie van OCMW's naar aanleiding van de beperking van de werkloosheidsuitkering in de tijd