Enabel organiseert high-level event over energie-investeringen in Afrika
Hoe kunnen de Europese instellingen, organisaties en agentschappen van de EU-lidstaten en de bedrijfswereld de krachten bundelen om impactvolle investeringen in de groene Afrikaanse energietransitie mogelijk te maken? Dat is de kernvraag tijdens het high-level event dat het Belgisch agentschap voor internationale samenwerking Enabel en het Zweeds agentschap Sida op woensdag 8 oktober in Brussel organiseren, aan de vooravond van het Global Gateway Forum van de Europese Commissie op 9 en 10 oktober.
Vertegenwoordigers van Europese agentschappen, de Europese Commissie, toplui van grote en kleinere Europese bedrijven en bedrijfsverenigingen, internationale en financiële instellingen* komen hun ervaring uitwisselen en oplossingen zoeken voor de hindernissen die energie-investeringen in Afrika in de weg staan.
Investeringen in hernieuwbare energie bieden grote sociaal-economische kansen. De Afrikaanse energiesector heeft het potentieel om economische groei en jobcreatie aan te wakkeren, maar op dit ogenblik trekt het continent slechts 2% van de mondiale groene energie-investeringen aan. Afrika is echter vastbesloten om dat percentage tegen 2030 op te trekken tot 20%, zoals de Afrikaanse Unie vastlegde in de verklaring van Addis Abeba die op de tweede Afrikaanse klimaattop in september 2025 is goedgekeurd.
Wereldwijd hebben steeds meer mensen toegang tot elektriciteit, maar in een aantal Afrikaanse landen is er nog werk aan de winkel. Het blijkt erg moeilijk om de niet-aangesloten bevolkingsgroepen te bereiken, omdat ze in afgelegen gebieden wonen en een laag inkomen hebben. In het huidige scenario zullen tegen 2030 nog altijd 660 miljoen mensen in Sub-Saharaans Afrika geen elektriciteit hebben, velen van hen op het platteland.
“De energievraag in Afrika zal in de komende jaren enorm toenemen door de bevolkingsgroei, de stijgende levensstandaard en de industrialisering,” zegt Jean Van Wetter, CEO van Enabel. “Samen met onze Europese partners in het Practitioners' Network en de private sector moeten we ervoor zorgen dat die energietransitie klimaatvriendelijk en duurzaam is. De Global Gateway van de EU is de strategie die daarbij richtinggevend is, en een gecoördineerde actie tussen Europese en internationale spelers is essentieel.”
---
* John Cockerill, Ignite Energy Access, Siemens Energy Sweden, Themis Lex, Port of Rotterdam, ABC Contracting S.A., ENERTRAG SE, Verbund, South Pole (Carbon), GreenPlug, Stantec, JLA Hydro, FAM AB, Incofin Investment Management, Zhero, Gaia Impact, Technital, Vyncke, , ADA (Oostenrijk), AICS (Italië), CFCA (Letland), Agence française de développement, Expertise France, FIAP (Spanje), GIZ (Duitsland), Hungary Helps, LuxDev, Sida (Zweden), SNV (Nederland), Solidarity Fund Poland, UK FCDO, British Council, MFA Netherlands, European Commission, European Investment Bank, European Business Council for Africa and the Mediterranean, European Business Organisation, Alliance for Rural Electrification, Solar Power Europe, Global Off-Grid Lighting Association, Business Sweden - The Swedish Trade & Invest Council, Brussels Africa Hub, IDAE, EDFI, EDFIMC ElectriFI, BIO, Invest International, IFC