Eerste grote conferentie van FRDO over planetaire grenzen
Onder de titel ‘Planetaire grenzen, een uitnodiging tot vernieuwend denken’ organiseert de Federale Raad voor Duurzame Ontwikkeling op 17 december in Brussel een conferentie die kennis en actie omtrent de toestand van onze planeet combineert.
De FRDO brengt voor het eerst in België een grote conferentie over de planetaire grenzen (beeld: Stockholm Resilience Centre). Wetenschappers identificeerden 9 processen die belangrijk zijn voor de stabiliteit en leefbaarheid van onze planeet. Het model van de planetaire grenzen geeft voor elk proces aan of de planetaire systemen nog voldoende gezond zijn of dat een herstel nodig is. Recent werd een zevende planetaire grens overschreden: de zuurtegraad van het oceaanwater. De conferentie zal een wetenschappelijke stand van zaken geven: wat zijn de gevolgen van de verstoorde planetaire systemen en wat zijn de risico’s in België?
Professor Katherine Richardson (Universiteit van Copenhagen), zal de conferentie inleiden met een keynote over het concept van planetaire grenzen en wat dit betekent voor de onze samenleving. Katherine Richardson stond mee aan de wieg van het model van de planetaire grenzen. Ook het belang van de kantelpunten (tipping points) in de planetaire systemen wordt toegelicht. Eenmaal een kantelpunt overschreden wordt, brengt dit versnellende en vaak onomkeerbare veranderingen teweeg.
Hoe zit het dan voor België? Het Centrum voor Risicoanalyse van Klimaatverandering (CERAC, opgericht in de nasleep van de overstromingsramp in 2021) evalueert de klimaat- en milieurisico's in België en adviseert beleidsmakers over het beleid en strategieën voor het verbeteren van de weerbaarheid van ons land. Zij zullen hun studie (2024) “Leeft België binnen de grenzen van onze planeet?” voorstellen. Hun aanbevelingen werden al opgepikt door de pers.
Steden in actie
De uitdagingen om de omgeving gezond en klimaatweerbaar te maken zijn bijzonder groot, maar een heel aantal steden ging aan de slag met de principes van de ‘donut-economie’. De focus ligt dan op het welzijn van mensen en het herstel van planetaire systemen. Leonora Grcheva van het Doughnut Economics Action Lab zal inspirerende casestudies van steden en de oplossingen die ze in praktijk brengen voorstellen. Een panelgesprek met praktijkgerichte doeners in België laat zien wat steden in transitie kunnen betekenen, met o.a. Charlotte Prové van De Stadsacademie (Gents platform), Paul Vanderstraeten van BeDonut en David Bassens van het Brussels Centre for Urban Studies.
Naar een nieuwe economie
Hans Stegeman (hoofdeconoom Triodos Bank) zal de slotsessie van de conferentie inleiden met een keynote over wat er moet veranderen in ons economisch denken om de achteruitgang van de planeet te keren en ons naar een economie te leiden die voor iedereen werkt. De lezing wordt gevolgd door een paneldiscussie over een nieuw economisch paradigma, met vier markante stemmen in het debat over het verduurzamen van de economie: Anne Snick (Club van Rome), Géraldine Thiry (Nationale Bank van België) en Koen Schoors (UGent), naast Hans Stegeman.
De FRDO is verheugd dat verschillende gerenommeerde sprekers bijdragen aan deze conferentie.
Professor Katherine Richardson is een expert op het gebied van biologische oceanografie. Ze bestudeert biologische processen en biodiversiteit in relatie tot de koolstofcyclus in de bovenste lagen van de oceaan en hoe dit van invloed is op voedselketens en de wereldwijde koolstofcyclus. Ze is een van de belangrijkste ontwikkelaars van het model van de ‘planetaire grenzen’, dat tracht vast te stellen in hoeverre specifieke aardesysteemdiensten veilig door mensen kunnen worden gebruikt.
Hans Stegeman is hoofdeconoom en Group Director Impact & Economics bij Triodos Bank, een gewaardeerde columnist en auteur, en belangrijke stem in het publieke debat over financiën, duurzaamheid en systeemverandering. Hij behaalde onlangs een doctoraat over het transformeren van de economie voor duurzaamheid.
Anne Snick (Club van Rome) is een experte in systeemdenken (erkennen van interconnectiviteit en onderlinge effecten bij het bijsturen van systemen). Ze paste deze aanpak onder andere toe op onze relatie met geld en hoe we het gebruiken, de waarde die we aan werk toekennen en hoe we gemeenschappelijke doelen kunnen definiëren en ondersteunen.
Geraldine Thiry is directeur van de Nationale Bank van België met speciale expertise in onder meer duurzame economische modellen en nieuwe indicatoren die verder gaan dan het bbp.
Koen Schoors is hoogleraar economie aan de Universiteit Gent met bijzondere interesse in politieke economie en duurzame financiering. Hij is ook auteur van het boek ‘Alles zal anders zijn’ dat de ingrijpende veranderingen die we kunnen en moeten verwachten voor onze toekomstige economie en samenleving benoemt.
Praktisch
Conferentie op woensdag 17 december 2025, van 08.30 tot 17.00 uur in de Koninklijke Bibliotheek (Auditorium), Kunstberg 28, 1000 Brussel. Ingang via Keizerslaan 2.
Deze conferentie kan op veel belangstelling rekenen: er zijn meer dan 550 geïnteresseerden, meer dan de zaal toelaat. Het event zal daarom ook on-line te volgen zijn.
Het volledige programma vind u via deze link.
Inschrijven voor de live-stream kan nog steeds via: https://forms.office.com/e/7DLzUG3Y4f
Deelnemen als journalist of interesse voor een interview met sprekers ? Contacteer els.vrindts@frdo.be.
Voor vragen over de inhoud van de conferentie, kan u Esther.Vandecavey@frdo.be contacteren.