De FOD Volksgezondheid versterkt de controles op de online verkoop van bedreigde soorten
Ter gelegenheid van World Wildlife Day op 3 maart presenteert de FOD Volksgezondheid, Veiligheid van de Voedselketen en Leefmilieu de recentste resultaten van de CITES‑controles. In 2025 hebben onze inspecteurs bijna 70 frauduleuze transacties opgespoord en behandeld die verband hielden met planten en dieren die met uitsterven bedreigd zijn. Een groot deel daarvan kwam voort uit e‑commerce.
In België zijn het bezit, de commercialisering en de invoer van bedreigde planten en dieren strikt gereglementeerd. De inspecteurs van de Federale Milieu‑Inspectie controleren of de bepalingen van de CITES‑conventie (Convention on International Trade in Endangered Species) worden nageleefd. Deze regels gelden zowel voor levende soorten als voor producten vervaardigd uit beschermde dieren en planten zoals ivoren juwelen, bontmantels, lederwaren, voedingssupplementen, enz.
Welke inbreuken werden vastgesteld?
In 2025 behandelden onze inspecteurs zeer uiteenlopende situaties. Zij bezochten kwekers, particulieren, handelaars en antiquairs. Ook gingen ze langs in verkoopzalen, op beurzen en op salons. In overeenstemming met het inspectieplan van Jean‑Luc Crucke, federaal minister bevoegd voor Leefmilieu, richtten de inspecteurs zich daarbij in het bijzonder op de advertenties die verschenen op websites van winkels en op online verkoopplatforms. “Met dit plan wordt het respecteren van de milieuwetgeving een echte hefboom voor de bescherming van de biodiversiteit", benadrukt de minister.
Van de 173 onderzochte dossiers bleken er 69 niet conform, wat leidde tot processen‑verbaal: 50 pv’s voor vastgestelde inbreuken en 19 voor waarschuwingen, goed voor in totaal 45 inbeslagnames. Meer dan één op drie gevallen resulteerde dus in een vastgestelde overtreding.
De meeste inbreuken gingen over het bezit zonder certificaat of de handel zonder de vereiste wettelijke documenten. Die zijn noodzakelijk om de herkomst van de specimens te bewijzen.
De controles op levende dieren hadden voornamelijk betrekking op vogels (papegaaien, roofvogels en kraanvogels) en reptielen (schildpadden).
De inspecteurs namen vooral afgeleide producten in beslag, zoals:
- ivoren slagtanden en voorwerpen, het grootste deel van de inbeslagnames;
- opgezette dieren, waaronder een luipaard en een nandoe;
- kleding van bont;
- schedels en beenderen (aap).
Focus op online verkoop
"E-commerce is een van mijn prioriteiten binnen het inspectieplan. Het virtuele karakter ervan mag geen blinde vlek zijn in het optreden van de overheid”, herinnert Jean‑Luc Crucke.
Snelheid, anonimiteit en een divers aanbod: online advertenties vormen een ideaal kanaal voor de illegale handel in beschermde soorten. Meer dan een derde van de inspectiedossiers rond e‑commerce bleek niet conform en leidde tot een proces‑verbaal, voornamelijk voor ivoren juwelen en bont.
De FOD Volksgezondheid werkte ook samen met 2ehands.be om gebruikers van het platform rechtstreeks online te waarschuwen voor de risico’s verbonden aan de handel in beschermde soorten. Zo publiceert de site tips die kopers en verkopers helpen om fraude te herkennen en te vermijden.
Minister Crucke is verheugd over de samenwerking die met het online verkoopplatform is opgezet: “de online handel heeft de praktijken veranderd; ze verandert echter niets aan de vereiste van legaliteit. De verantwoordelijkheid wordt gedeeld, en ik waardeer de inspanningen van de platformen die actief meewerken aan de bescherming van bedreigde soorten.”
Lees meer over de campagne via 2ehands.
Risico’s bij een inbreuk
Inbreuken op de CITES‑regelgeving voor beschermde soorten worden door de wet bestraft. Afhankelijk van de ernst van de inbreuk riskeren fraudeurs een geldboete, de inbeslagname van hun specimens of zelfs een gevangenisstraf.
Lees meer over de voorziene sancties.
Hoe kan je als burger een illegale verkoop of aankoop vermijden?
- Controleer of de soort die je wil kopen beschermd is door de CITES‑wetgeving:
https://www.health.belgium.be/nl/themas/dieren-planten/cites-belgie/cites-beschermde-soorten - Geef de voorkeur aan gecertificeerde kwekers
- Koop nooit zonder een bewijs van legale herkomst
- Neem bij twijfel contact op met de CITES-dienst: cites@health.fgov.be
De foto's van producten die door onze inspecteurs in beslag zijn genomen, zijn beschikbaar op https://fedsender.belnet.be/?s=download&token=cd842d09-750a-4c8f-a035-a7890bdd54cf en mogen worden gebruikt met de vermelding “FOD Volksgezondheid”.