28 mrt 2025 15:36

Studie loonvoordelen: fietsvergoeding blijft winnen aan populariteit

Vandaag publiceert de RSZ de resultaten van de jaarlijkse evaluatie van de loonvoordelen in België voor 2023 en ook de evolutie ervan tussen 2019 en 2023. Deze studie van RSZ, SD Worx en AMS onderzoekt de omvang en de verspreiding van zowel de meer ingeburgerde als de nieuwere loonvoordelen. In 2023 bedroeg de totale waarde van al deze voordelen ongeveer 14,2 miljard euro. Uit de studie blijkt dat de tweede pensioenpijler, maaltijdcheques, ecocheques en de tussenkomst van de werkgever in de verplaatsingen met het privévoertuig tussen woon- en werkplaats de meest populaire voordelen in België blijven. Fietsvergoedingen blijven aan populariteit winnen: 18% van de werknemers heeft er recht op.

Vaakst toegekende voordelen

In 2023 blijven de volgende voordelen het vaakst toegekend worden aan de werknemers van de Belgische privésector:

  • De tweede pensioenpijler blijft het courantste voordeel: 80% van de werknemers heeft er recht op.
  • Maaltijdcheques zijn zeer wijdverspreid, je vindt ze bij 73% van de werknemers. 
  • Ecocheques en de tussenkomst van de werkgever in de verplaatsingen met het privévoertuig tussen woon- en werkplaats vormen heel populaire voordelen. Ongeveer de helft van de werknemers komt ervoor in aanmerking.
  • Fietsvergoedingen worden steeds populairder; 18% van de werknemers komen ervoor in aanmerking.

Waarde van de voordelen

De totale waarde van al deze onderzochte voordelen wordt op 14,2 miljard euro geschat. Het gaat om een mix van verschillende voordelen die volledig, gedeeltelijk of niet onderworpen zijn aan sociale bijdragen en belastingen. De top vier is als volgt samengesteld:

  • De tweede pensioenpijler vertegenwoordigt ongeveer 5,7 miljard euro. Het betreft stortingen die een werkgever doet in het kader van de tweede pensioenpijler. Hierop betaalt de werkgever een bijzondere bijdrage van 8,86%.
  • Maaltijdcheques vertegenwoordigen een waarde van 2,7 miljard euro en zijn, mits voldaan aan de uitsluitingsvoorwaarden, vrijgesteld van sociale bijdragen en belastingen.  De werknemer betaalt wel een eigen bijdrage van minimum 1,09 euro per cheque.
  • Opties op aandelen nemen 1,8 miljard euro voor hun rekening. Ze zijn vrij van sociale bijdragen, maar worden bij de werknemer belast aan een progressief tarief in de personenbelasting.
  • Het privégebruik van de bedrijfswagen vertegenwoordigt een voordeel in natura dat wordt geschat op 1,3 miljard euro. De werknemer betaalt hierop personenbelasting. De RSZ int bij de werkgever een patronale solidariteitsbijdrage die afhankelijk is van de CO2-uitstoot en het brandstoftype.

Methodologie

In deze studie werden 14 loonvoordelen onderzocht. 

In deel 1 van de studie komen elf voordelen aan bod die afkomstig zijn uit een extrapolatie van gegevens van SD Worx. De data van SD Worx geven een inschatting aan de hand van het voorkomen bij de werknemers uit de steekproef. 

Het gaat om de volgende voordelen: bellen en surfen, maaltijdcheques, aanvullende kinderbijslag, terugbetaling woon-werk (eigen vervoer en openbaar vervoer), privégebruik bedrijfswagen (voordeel in natura), fietsvergoeding, winstpremie, ecocheques, sport- en cultuurcheques en geschenkcheques en niet-recurrente resultaatsgebonden voordelen.

Deel twee van de studie is gebaseerd op reële cijfers die het werkelijk toegekende voordeel weergeven.

Voor de verloningsvormen aandelenopties, 2de pensioenpijler en mobiliteitsbudget doet de RSZ beroep op de gegevens en inzichten verkregen op basis van loonvoordelen die worden aangegeven bij verschillende openbare instellingen en apart identificeerbaar zijn. Voor aandelenopties is de bron de FOD Financiën, voor de 2de pensioenpijler is de bron Sigedis, voor het mobiliteitsbudget put de RSZ uit de DmfA - kwartaalaangiftes. Er wordt ook aanvullende informatie gegeven volgens de segmentaties die beschikbaar zijn in de databanken.

Waarom deze studie?

Op 31 januari 2022 besliste het Beheerscomité van de RSZ om, in het verlengde van de Verklaring van de sociale partners naar aanleiding van de herdenking van 75 jaar moderne Sociale Zekerheid, over te gaan tot een jaarlijkse evaluatie van de verschillende alternatieve verloningsvormen. Naar aanleiding van deze eerste evaluatie over de jaren 2019 tot 2021, hebben de leden van het Beheerscomité van de RSZ een verlenging gevraagd van de studie voor de jaren 2022 tot 2024.

Meer informatie

U kan de volledige verslagen over de toekenning van deze voordelen voor de jaren 2019 tot en met 2023 op de website van de RSZ raadplegen.