Een groene waterstofsnelweg tussen België en Duitsland
Sinds de Belgisch-Duitse top van 14 februari 2023 zijn er al verschillende concrete vorderingen gemaakt, zoals de aanleg door Fluxys, in juni, van het eerste deel van een gasleiding die compatibel is met het transport van hernieuwbare waterstof. Een grote stap voorwaarts voor de energietransitie.
De Belgische netbeheerder Fluxys is Europees marktleider in waterstof en werkt naarstig aan de uitbreiding van het netwerk. België en Duitsland willen deze samenwerking tussen hun waterstofinfrastructuren tegen 2028 verder versterken.
Naast gas en waterstof willen de twee landen meer elektriciteit uitwisselen. De elektriciteitsnetbeheerder Elia en zijn Duitse tegenhanger Amprion werken aan de aanleg van een tweede hoogspanningslijn voor beide netten. Een MoU (Memory of Understanding) werd afgelopen februari ondertekend tussen de twee actoren. Ook werken de twee landen nauwer samen op het gebied van CO2-afvang en de bouw van windparken op zee.
Tinne Van der Straeten: "Onze landen staan voor gemeenschappelijke uitdagingen en kansen in de strijd bij de aanpak van de klimaatverandering en de ontwikkeling van groene industrieën in heel Europa. Samenwerking is essentieel om onze doelstelligen te bereiken en ik ben verheugd minister Mona Neubaur opnieuw te ontmoeten om de voortgang van de verschillende energieprojecten die ons verenigen te bespreken waaronder de aanleg van een groene waterstofsnelweg tussen Belgïe en Duitsland. Een nauwe coördinatie met onze partners in Duitsland is absoluut essentieel om onze bedrijven optimaal te ondersteunen in hun energietransitie. België is een energiehub en met de ambitie om van de Noordzee de grootste duurzame energiecentrale te maken, is onze samenwerking essentiëler dan ooit en plaatst onze twee landen in een win-winsituatie voor onze bedrijven en voor de energietransitie.”